SATURDAY AWARDS

GRADE IV SOLO PIPING 20 YEARS OF AGE AND UNDER

2/4 MARCH

3RD Brennen Foley

2ND Ewan Laplant

1ST Hugo Mackay

 

6/8 MARCH                       

3RD Brennan Foley

2ND Anna Kelley

1ST Hugo Mackay

 

PIOBAIREACHD

3RD Ewan Laplant

2ND Hugo Mackay

1ST Anna Kelley

 

WILLIAM G. MCEWEN MEMORIAL CUP           

(Aggregate Grade IV piper 20 years of age and under)              

Hugo Mackay

 

GRADE IV SOLO PIPING 21 YEARS OF AGE AND OVER

2/4 MARCH

3RD Christina Shute

2ND Melody Farquhar-Chang

1ST Matthew Morrison

 

6/8 MARCH

3RD Melody Farquhar-Chang

2ND Matthew Morrison

1ST Frisco Adams

 

PIOAIREACHD

3RD Frisco Adams

2ND Branden Fowles

1ST Christina Shute

 

A GORDON MCLACHLAN TROPHY

(Aggregate Grade IV piper 21 years of age and over)                        

Matthew Morrison

 

GRADE III SOLO PIPING

6/8 MARCH

3RD Matthew Dickie

2ND Stephany Trudeau

1ST Shawn Fowles

 

Strathspey & REEL

3RD Ian Hamquist

2ND Connar Eckert

1ST Chelsea Wells

 

PIOBAIREACHD

3RD Alan Wood

2ND Stephany Trudeau

1ST Shawn Fowles

 

NORTH COUNTY SCOTS AWARD

(Aggregate Grade III piper 20 years of age and under)

Shawn Fowles

 

NORTH COUNTY SCOTS IN MEMORY OF JERRY FLYNT

Stephany Trudeau

 

(Aggregate Grade III piper 21 years of age and over)

 

GRADE IV SNARE DRUMMING

Ulises Reyes

 

GRADE III SNARE DRUMMING

Canceled

 

GRADE II SNARE DRUMMING

Canceled

 

GRADE I SNARE DRUMMING

Canceled

 

PROFESIONAL SNARE DRUMMING

Canceled

NOVICE TENOR DRUMMING

Canceled

 

INTERMEDIATE TENOR DRUMMING

Canceled

 

OPEN TENOR DRUMMING

Canceled

 

NOVICE BASS DRUMMER

Steve Shoemaker

 

INTERMEDIATE BASS DRUMMER

Canceled

 

OPEN BASS DRUMMER

Canceled

 

HOUSE OF SCOTLAND AMATEUR

 

DRUMMER FOR THE GAMES

Ulises Reyes

 

PIPE BANDS

GRADE V MARCH/SLOW MARCH/MARCH

(3) Helix High School

(2) Pasadena Scots

(1) House of Scotland

 

GRADE IV MINI MSR

(3) Blandford Memorial

(2) Long Beach Pipe Band

(1) Cameron Highlanders

 

GRADE III Medley

(3) House of Scotland

(2) Blandford Memorial

(1) Pasadena Scots

THE KEVIN R. BLANDFORD MEMORIAL MARCHING & DEPORTMENT AWARD:

Long Beach Pipe Band

 

SUNDAY AWARDS

GRADE II SOLO PIPING

MSR

3RD Connor Hamquist

2ND Travis Combs

1ST Harry Farrar

 

HORNPIPE/JIG

3RD Travis Combs

2ND David Franklin

1ST Amy Gollins

 

PIOBAIREACHD

3RD

2ND

1ST Travis Combs

 

JOHN E. CANINO MEMORIAL AWARD

(Aggregate GRADE II solo piping)           

Travis Combs

 

GRADE I SOLO PIPING

MSR

3RD

2ND Adam Blain

1ST Charles Morris

 

HORNPIPE/JIG

3RD

2ND Adam Blain

1ST Charles Morris

 

PIOBAIREACHD

3RD

2ND Adam Blain

1ST Charles Morris

 

HAYWOOD MEMORIAL TROPHY

(Aggregate Grade I Amateur Piper of the Day)

Charles Morris

 

CAMPBELL J. NAISMITH AMATEUR

PIOBAIREACHD AWARD Grade I

Charles Morris

 

PROFESIONAL PIPING

MSR

3RD Darrel Cavillo

2ND Erik Leiken

1ST Andrew Hahn

 

HORNPIPE/JIG

3RD Andrew Hahn

2ND Erik Leiken

1ST Seamus Coyne

 

PIOBAIREACHD

3RD Erik Leiken

2ND Darrel Cavillo

1ST Seamus Coyne

 

JAMES NAISMITH MEMORIAL TARGE

Winner of the professional March, Strathspey and Reel           

Andrew Hahn

 

 

MIGUEL LUJAN MEMORIAL CUP

(Aggregate juvenile drum major under 18)

None

 

THE YVONNE & JOHN ROSENBERGER CUP

OPEN DRUM MAJOR

Jacy Anderson

 

 

PIPE BANDS

 

GRADE V QUICK MARCH MEDLEY

(3) Seven Celtic Nations

(2) Pasadena Scots

(1) Helix High School

 

GRADE IV TIMED MEDLEY

(3) Blandford Memorial

(2) Long Beach Pipe Band

(1) Cameron Highlanders

 

GRADE III MSR

(3) House of Scotland

(2) Blandford Memorial

(1) Pasadena Scots

 

THE HELEN AND FORREST MACDONALD CUP, AGGREGATE GRADE IV PIPE BAND

Cameron Highlanders

 

JOHN E. CANINO MEMORIAL TROPHY, AGGREGATE GRADE III PIPE BAND

Pasadena Scots