2019 Pipe & Drum Results

SATURDAY AWARDS 2019

GRADE IV SOLO PIPING 17 YEARS OF AGE AND UNDER

2/4 MARCH

3RD Alec Hier
2ND Brennah McCague
1ST Connor Scott

6/8 MARCH

3RD Will Klemmer
2ND Alec Hier
1ST Brennah McCauge

PIOBAIREACHD

3RD
2ND
1ST Will Klemmer

WILLIAM G. MCEWEN MEMORIAL CUP
(Aggregate Grade IV piper 18 years of age and under) – Will Klemmer

GRADE IV SOLO PIPING 18 YEARS OF AGE AND OVER

2/4 MARCH

3RD Daniela Flores
2ND Ian Kelly
1ST Frisco Adams

6/8 MARCH

3RD Christina Shute
2ND Chrisy Orcholski
1ST Ian Kelly

PIOAIREACHD

3RD Christina Shute
2ND Ian Kelly
1ST Frisco Adams

A GORDON MCLACHLAN TROPHY
(Aggregate Grade IV piper 18 years of age and over) – Ian Kelly

GRADE III SOLO PIPING

6/8 MARCH

3RD Ruth Perez
2ND Kariann Hibbard
1ST Tony Sewell

Strathspey & REEL

3RD David DeBroux
2ND Brennan Foley
1ST Shawn Fowles

PIOBAIREACHD

3RD Matthew Dickie
2ND Megan Kenney
1ST Kariann Hibbard

NORTH COUNTY SCOTS AWARD
(Aggregate Grade III piper 17 years of age and under) – Shawn Fowles

NORTH COUNTY SCOTS IN MEMORY OF JERRY FLYNT – Kariann Hibbard
(Aggregate Grade III piper 18 years of age and over)

ROBERT McCLINTOCK MEMORIAL YOUNGEST BAGPIPER – Will Klemmer

GRADE IV SNARE DRUMMING

3rd Stuart Cornelius
2nd Ulises Reyes
1st Toby Graham

GRADE III SNARE DRUMMING

3rd

2nd Teddy Duarte
1st Peter Flanders

OPEN BASS DRUMMER – Billy Lang

HOUSE OF SCOTLAND AMATEUR
DRUMMER FOR THE GAMES – Peter Flanders

PIPE BANDS

GRADE V MARCH/SLOW MARCH/MARCH

(3) Cameron Highlanders of San Diego

(2) 7 Celtic Nations

(1) Pasadena Scots

GRADE IV MINI MSR

(3) Las Vegas (Critique Only)

(2) Kevin R. Blandford Memorial Pipe Band

(1) Long Beach Pipe Band

GRADE III Medley

(3) Cameron Highlanders of San Diego

(2) Kevin R. Blandford Memorial Pipe Band

(1) Pasadena Scots

THE KEVIN R. BLANDFORD MEMORIAL MARCHING & DEPORTMENT AWARD:
Pasadena Scots Grade 3

SUNDAY AWARDS

GRADE II SOLO PIPING MSR

3RD Sam Duarte
2ND Tim Hutchinson
1ST Connor Eckert

HORNPIPE/JIG

3RD Christopher Boyles
2ND Harry Farrar
1ST Connor Eckert

PIOBAIREACHD

3RD Sam Duarte
2ND Tim Hutchinson
1ST Christopher Boyles

JOHN E. CANINO MEMORIAL AWARD – Connor Eckert
(Aggregate GRADE II solo piping)

GRADE I SOLO PIPING MSR

3RD
2ND
1ST Charles Morris

HORNPIPE/JIG

3RD

2ND

1ST Charles Morris

PIOBAIREACHD

3RD
2ND
1ST Charles Morris

HAYWOOD MEMORIAL TROPHY Charles Morris
(Aggregate Grade I Amateur Piper of the Day)

CAMPBELL J. NAISMITH AMATEUR Charles Morris
PIOBAIREACHD AWARD Grade I

PROFESIONAL PIPING MSR

3RD Eric Leiken
2ND Austin Diepenhorst
1ST Seamus Coyne

HORNPIPE/JIG

3RD Austin Diepenhorst
2ND Andrew Hahn
1ST Seamus Coyne

PIOBAIREACHD

3RD Erik Leiken
2ND Darrell Calvillo
1ST Seamus Coyne

JAMES NAISMITH MEMORIAL TARGE – Seamus Coyne
Winner of the professional March, Strathspey and Reel

Drum Major Competition:
Drum Major Contest Final Placing

Regimental

3rd Craig Stevens
2nd Owen Torres
1st Dave Melton

Adult

3rd Owen Torres
2nd Dave Melton
1st Justin Gonzalez

MIGUEL LUJAN MEMORIAL CUP (Aggregate juvenile drum major under 18) – None

THE YVONNE &JOHN ROSENBERGER CUP OPEN DRUM MAJOR – Justin Gonzalez

PIPE BANDS

GRADE V QUICK MARCH MEDLEY

(3) Helix High School
(2) 7 Celtic Nations
(1) Pasadena Scots

GRADE IV TIMED MEDLEY

(3) Las Vegas (Critique Only)

(2) Kevin R. Blandford Memorial Pipe Band

(1) Long Beach Pipe Band

GRADE III MSR

(3) Cameron Highlanders of San Diego
(2) Kevin R. Blandford Memorial Pipe Band
(1) Pasadena Scots

AGGREGATE BAND AWARDS

THE ROBERT McCLINTOCK MEMORIAL AGGREGATE GRADE V PIPE BAND

PASADENA SCOTS

THE HELEN AND FORREST MACDONALD CUP, AGGREGATE GRADE IV PIPE BAND

LONG BEACH PIPE BAND

JOHN E. CANINO MEMORIAL TROPHY, AGGREGATE GRADE III PIPE BAND

PASADENA SCOTS